Strona głównaBudownictwoPrzebieg i koszty montażu pompy ciepła - kiedy inwestycja jest opłacalna?

Przebieg i koszty montażu pompy ciepła – kiedy inwestycja jest opłacalna?

Pompa ciepła to urządzenie, które daje swoim użytkownikom wiele korzyści – jest oszczędnym, ekologicznym i elastycznym źródłem ogrzewania, które produkuje energię cieplną z wykorzystaniem energii elektrycznej i energii kinetycznej powietrza. Prawidłowy jej montaż to podstawa jej sprawnego działania przez wiele lal. Jak przebiega montaż pompy ciepła? Z jakimi kosztami instalacji należy się liczyć?

Zanim przystąpisz do działania – co przed montażem?

Jak sprawić, by pompa ciepła była inwestycją opłacalną, a montaż przebiegał bezproblemowo –podobnie jak dalsza praca urządzenia? Przed zainstalowaniem pompy ciepła w domu koniecznym jest dokonanie odpowiedniej analizy obiektu, który ma być nią ogrzewany – pod względem jego kubatury zapotrzebowania energetycznego, zastosowanych instalacji, termomodernizacji i sposobu użytkowania nieruchomości. Dokładne wyliczenia wykonane powinny być przez profesjonalistę, który na ich podstawie dopasuje urządzenie grzewcze, które zapewniać będzie efektywne funkcjonowanie pompy ciepła. Koniecznym będzie również zaplanowanie miejsca montażu jednostki.

Jak przebiega instalacja urządzenia?

Montaż pompy ciepła z na Esoleo.pl rozpoczyna się od zamocowania jednostki centralnej we wcześniej przygotowanym miejscu. Kolejnym krokiem jest podłączenie urządzenia do centralnego systemu ogrzewania i z układem hydraulicznym. Możliwe jest również opcjonalne przyłączenie pompy ciepła do bufora ciepłej wody użytkowej. Następnie dokonuje się przyłączenia urządzenia do zasilania – koniecznym jest użycie przewodów gwarantujących odpowiedni przepływ mocy najlepiej z użyciem systemu z zabezpieczeniami antyprzepięciowymi. Po wykonaniu wszystkich prac przyłączeniowych instalator powinien wykonać próbę szczelności instalacji oraz skonfigurować czujniki i automatykę pompy. Tak przygotowaną pompę poddać można pierwszemu rozruchowi.,

Montaż pompy ciepła – ile, kiedy, kto?

Montaż powietrznej pompy ciepła to kwestia kilku godzin. Mimo, że wydaje się to być łatwe zadanie, nie należy podejmować się samodzielnej instalacji urządzenia. Ewentualne bowiem nieprawidłowości czy późniejsze problemu z działaniem systemu grzewczego mogą spowodować duże problemy – montaż pompy ciepła przez nieuprawnioną osobę może stanowić podstawę uchylenia gwarancji na urządzenie.  Instalacja przez fachowca stanowi również jeden z warunków możliwości wystąpienia lub otrzymania dofinansowania do pompy ciepła. W przypadku pompy ciepła typu split, po instalacji pamiętać należy o konieczności rejestracji pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Operatorów.

Cena instalacji – ile zapłacisz za oszczędzanie z pompą ciepła?

Cena instalacji pompy ciepła w dużej mierze uzależniona jest od kosztu samego urządzenia. Szacunkowo należy przygotować się na wydatek od 10 do 40 tysięcy złotych – cena różnić się będzie w zależności od mocy urządzenia i jego parametrów, jakości pompy ciepła. Koszt zakupu i koszt montażu pompy ciepła można zredukować, dzięki skorzystaniu z dofinansowań na wymianę dotychczasowego, nieekologicznego źródła ogrzewania i możliwości odliczania kosztów inwestycyjnych przez kolejna lata dodatkowe – w ramach  ulgi termomodernizacyjnej.

Czy pompa ciepła to  opłacalna inwestycja?

Pompa ciepłą zamienia energie kinetyczną powietrza i energię elektryczną, napędzającą urządzenie, w energię cieplną, którą możesz zastosować do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z powodzeniem możesz również zastosować ja do podtrzymywania temperatury wody w dedykowanym jej buforze. Czy koszt energii elektrycznej, jaką wykorzystuje pompa ciepła i koszty poniesione na zakup i montaż pompy ciepła się zwrócą? Czy inwestycja się opłaci? Pompa ciepła może stanowić niemal darmowe źródło ogrzewania – w szczególności z wykorzystaniem w domu fotowoltaiki jako źródło darmowego jej zasilania oraz rekuperacji, dbającej o odzysk ciepła i minimalizację konieczności dogrzewania ponownego wtłaczanego do domu powietrza.

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne źródło ogrzewania, które zapewni ci ciepło niezależnie od cen i dostępności paliw kopalnych. Dzięki możliwości zasilania z wykorzystaniem fotowoltaiki – jest źródłem bezpieczeństwa i niezależności gospodarstwa domowego. Prawidłowo dobrana i zainstalowana pompa ciepła to świetna inwestycja w spokój a lata.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne