Stosowana powszechnie w domach wentylacja grawitacyjna coraz częściej zastępowana jest nowoczesnymi systemami rekuperacji. Nic dziwnego – wentylacja naturalne przyczynia się do dużych strat energii i ciepła, które niweluje działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy rekuperacja rzeczywiście pozwala zaoszczędzić?
Zalety rekuperacji – na czym zyskujesz?
Rekuperacja, dostępna na Ventido – Hurtownia Wentylacji, to system wentylacji mechanicznej, czyli wentylacji gwarantującej stałą cyrkulację powietrza między wnętrzami a otoczeniem domu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Rekuperator, czyli jednostka centralna instalacji, odpowiada ponadto za oczyszczenie powietrza wtłaczanego i jego wstępne ogrzanie przy pomocy wymiennika ciepła, który pobiera energię cieplną z powietrza usuwanego z domu. Dzięki temu zyskujemy czyste, wysokiej jakości, ogrzane powietrze w naszym domu – a tym samym zdecydowanie mniejsze zużycie energii na ogrzanie powietrza z zewnątrz komfort przebywania w domu pozbawionym przeciągów, zanieczyszczeń, alergenów.
Rekuperacja – kiedy warto w nią zainwestować?
System rekuperacji to zdecydowanie opłacalna inwestycja w nowo budowanych obiektach. To idealna wentylacja w domu szkieletowym, w domach energooszczędnych, domach pasywnych, obiektach użyteczności publicznej. Z uwagi na fakt znacznego ograniczania konieczności dogrzewania domu, uznawana jest za element zmniejszający ślad węglowy – za instalacje proekologiczną. Zwalnia również z konieczności wznoszenia komina, który jest jednym z elementów wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście, rekuperacja może być zainstalowana również w budynkach już istniejących. Wiązać się to będzie jednak z większymi kosztami inwestycyjnymi – odpowiednie zaprojektowanie rekuperacji i skorzystanie z szeregu dofinansowań (rekuperacja ma charakter przedsięwzięcia termomodernizacyjnego)
Oszczędność z rekuperacją – o jakich wartościach mowa?
Ile możesz zaoszczędzić wykorzystując system rekuperacji w domu lub mieszkaniu? Dokładne wartości w dużej mierze zależne są od kilku czynników, na które musisz zwrócić uwagę przy analizie inwestycji. Należą do nich:
- powierzchnia i kubatura domu lub mieszkania,
- lokalizacja nieruchomości,
- charakterystyka budynku – rozkład i charakterystyka pomieszczeń, stopień odizolowania budynku (ocieplenie, szczelność okien, drzwi, bram garażowych),
- rodzaj stosowanego systemu ogrzewania,
- możliwość zasilania systemu z pomocą odnawialnych źródeł energii.
Rodzaj wymiennika a wielkość oszczędności
Oprócz wyżej wymienionych czynników, wysokość oszczędności możliwych do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu systemu rekuperacji, zależna jest od rodzaju wymiennika ciepła, jaki zastosowany został w jednostce centralnej. Aktualnie korzystać można z trzech rozwiązań w zakresie odzysku ciepła. Wymiennik krzyżowy oferuje odzysk ciepła na poziomie 50-70%, wymiennik obrotowy to zmniejszenie kosztów ogrzewania o nawet 85%. Najdroższy i najbardziej skuteczny obecnie wymiennik przeciwprądowy daje możliwość odzyskania energii cieplnej na poziomie nawet 95%.
Koszty a zyski – czy inwestycja w rekuperację jest opłacalna?
System rekuperacji jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem wentylacyjnym, jaki aktualnie dostępny jest na rynku. Dodatkowo, generuje koszty związane z koniecznością stałego zasilania rekuperacji. Koszty te jednak z powodzeniem można zminimalizować – przez skorzystanie z wciąż dostępnych dopłat do zakupu i montażu rekuperacji – czy wykorzystanie prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, jak instalacje fotowoltaiczne. Wysokość oszczędności, jakie uzyskiwane są z korzystania z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jest jednak tak wysoka, że zyski – w szczególności w długookresowej perspektywie – znacząco przewyższą koszty inwestycyjne.
Rekuperacja w dzisiejszych czasach , to z pewnością świetny wybór. Umożliwia już dziś uzyskanie wysokich oszczędności, a – biorąc pod uwagę niepewność cen surowców i paliw – stanowi zabezpieczenie spokojnej przyszłości.