Wilgoć na ścianach to zjawisko, które nie tylko niszczy estetykę wnętrz, ale także sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. W tym artykule przedstawiamy przyczyny powstawania wilgoci oraz omawiamy jakie są sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Gdzie zazwyczaj rozwija się wilgoć w domu?
Wilgoć w domach i mieszkaniach z reguły pojawia się w łazience oraz w kuchni. To właśnie w tych miejscach regularnie jest używana woda, co często sprzyja pojawieniu się wilgoci. Poza kuchnią i łazienką na wilgoć trzeba szczególnie uważać w piwnicy. W szczególności, gdy piwnica ma niedostateczną wentylację.
Jak radzić sobie z wilgocią domowymi sposobami?
Jest kilka uniwersalnych, domowych sposobów na radzenie sobie z nadmierną wilgocią. Jak wiadomo podstawowym orężem w walce z wilgocią jest dobra wentylacja, dlatego warto pamiętać o regularnym otwieraniu okien. Wietrzenie, zwłaszcza w suchych i wietrznych dniach, pozwala na naturalną cyrkulację powietrza, co skutecznie usuwa nadmiar wilgoci.
Oczywiście otwieranie okien to bardzo krótkoterminowe działanie. Dlatego jeśli to możliwe to najlepiej zainwestować w poprawę wentylacji i izolacji budynku. Niestety jest to działanie, które może wiązać się z wysokimi kosztami.
Jeśli wilgoć jest na tyle duża, że na ścianach pojawił się grzyb, można spróbować pozbyć się go za pomocą domowych środków. Przykłady to roztwór z octu lub z wody utlenionej (środki znane z właściwości antygrzybicznych).
Czy warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej firmy specjalizującej się w osuszaniu?
Jeśli problem się rozwija to zdecydowanie warto podjąć zdecydowane kroki tak żeby zapobiec rozwijaniu się wilgoci, pleśni oraz rozwojowi grzybów. Firmy specjalizujące się w osuszaniu posiadają specjalistyczny sprzęt zwany osuszaczami powietrza, dzięki któremu możliwe jest podjęcie skutecznej walki z wilgocią. Przykładowa firma zajmująca się takimi usługami to https://dry-service.pl/