Strona głównaBudownictwoJak rozmierzyć łaty pod dachówki ceramiczne?

Jak rozmierzyć łaty pod dachówki ceramiczne?

Wykonanie łat jest zadaniem ubiegającym położenie dachówek na dachu. Łaty stanowią swoisty stelaż dla całej późniejszej konstrukcji, na której instaluje się blachodachówkę, dachówkę ceramiczną, bądź betonową. W ten sposób wybór odpowiedniej dachówki powinien być brany pod uwagę już przy wstępnym etapie budowy dachu. Istotnym staje się rozmiar używanej dachówki, dzięki któremu można obliczyć rozstaw łat. W jaki sposób zatem rozmierzyć łaty, aby odpowiednio ułożyć wszystkie dachówki?

Konstruowanie łat na krokwiach

Jeżeli więźbę dachową mamy już gotową, oraz wszystkie krokwie są odpowiednio umocowane, cała konstrukcja może przejść do kolejnego etapu. Dach musimy pokryć wtedy deskowaniem, oraz folią, która stanowić będzie poszycie izolujące i uszczelniające, a na niej mocujemy łaty.  Składają się one z pionowych i poziomych desek, czyli z łat i kontrłat. Rozstaw tej konstrukcji powinien zostać dostosowany do rodzaju dachówki, a jej długość i szerokość staje się kluczowa w całym tym procesie. Warto jest zatem zapoznać się z rodzajami dachówek, oraz wybrać konkretny model, zanim przystąpimy do budowania łat.

Jak rozmierzyć rozstaw łat?

Na początku powinniśmy rozłożyć dachówki jedna, po drugiej, w dwóch rzędach na ziemi, aby zmierzyć średni rozstaw łat. Należy także przypilnować, aby się one zazębiały, gdyż w ten sposób będą montowane na dachu. Niepołączone dachówki będą wskazywały większe rozłożenie, natomiast zazębione, krótsze. Nie musimy mierzyć ile będzie potrzeba dachówek do wypełnienia przestrzeni od kalenicy do okapu, gdyż to wyjdzie w trakcie budowy, musimy jedynie określić rozstaw łat, który już będzie synchronicznie konstruowany na całej połaci dachu.

Wymiary dachówek często podawane są już przez producentów, co znacznie ułatwia tworzenie całej konstrukcji. Łatę przybijamy tam, gdzie dachówka ma swój początek, a następną w miejscu, w którym pierwsza dachówka łączy się z drugą, a tym samym w miejscu, w którym druga powinna zazębiać się o łatę. Nie kładziemy dachówek od samego szczytu, ale w tym miejscu zostawiamy tolerancję kilku, kilkunastu minimetrów, którą przykryjemy specjalną dachówką wieńczącą dach. Problemem może być skraj dachu, gdzie niekiedy będziemy potrzebowali niewymiarowych dachówek.

Obliczanie wymiarów pod konstrukcję łat jest zadaniem dosyć trudnym i warto powierzyć je wprawionemu dekarzowi. Możemy oczywiście ten proces wykonać samemu, ale musimy pamiętać, że rozmieszczenie łat w konstrukcji dachu ma decydujące znacznie dla wytrzymałości dachu, a tym samym dla bezpieczeństwa mieszkańców i musi być przeprowadzone bardzo precyzyjnie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne