Co warto wiedzieć na temat kredytu na działkę pod budowę domu jednorodzinnego?

0
1026

Jeśli planujesz podjąć się budowy domu jednorodzinnego to z dużą dozą prawdopodobieństwa poszukujesz informacji o kredycie na budowę oraz na zakup działki.  Nie da się ukryć, że większość inwestycji w sektorze domów jednorodzinnych jest wykonywana z pomocą zewnętrznego finansowania w postaci kredytu. Nie da się również ukryć, że banki coraz bardziej zaostrzają zasady przyznawania kredytów co sprawia, że inwestycja w budowę domu wiąże się z większą barierą wejścia. W niniejszym krótkim artykule sygnalizujemy o jakich zagadnieniach warto pamiętać, rozpatrując zaciągnięcie kredytu na zakup działki.  

Zakup działki na kredyt

Banki udzielają kredytu na zakup działki, jednak podchodzą do tego dużo ostrożniej niż do zakupu mieszkania. W efekcie do zakupu działki może być wymagana większa zdolność kredytowa. Warto mieć to na uwadze przymierzając się do wzięcia kredytu. Najlepiej zdolność kredytową posprawdzać w kilku różnych placówkach bankowych oraz ponownie wykonać to samo z doradcą kredytowym.

Warto mieć na uwadze, że ubieganie się o kredyt wymaga wynajęcia rzeczoznawcy, który dokona wyceny działki. Z reguły dokonanie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego wiąże się z poniesieniem kosztu w wysokości około 400-500zł

Temat, który szczególnie interesuje przyszłych kredytobiorców to wysokość wkładu własnego. W tym aspekcie należy się spodziewać konieczności wkładu na poziomie 20%. Jedynie nieliczne oferty pozwalają na niższy wkład własny. Zgodnie z aktualnym prawem najmniejszy wkład własny to 10%, jednak w praktyce przy zaciąganiu kredytu na budowę domu coraz więcej banków wymaga nawet 20% lub 30%.

Ile czasu jest potrzebne na przyznanie kredytu?

Jeśli planujesz szybką budowę domu to musisz uzbroić się w cierpliwość. Po wizycie w banku dowiesz się jakie dokumenty są wymagane do przyznania kredytu (między innymi wypis i wyrys z rejestru gruntów, numer księgi wieczystej, podstawa nabycia działki, warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego itd.). Lista dokumentów oczywiście może się różnić w zależności od wymagań poszczególnych banków.  Po skompletowaniu dokumentów można złożyć wniosek o kredyt. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku powinien wynosić około miesiąca, aczkolwiek czasami trwa dłużej. Ponadto niejednokrotnie skompletowanie dokumentów wymaga czasu w związku z czym na pozyskanie funduszy z kredytu najlepiej zabezpieczyć co najmniej 2-3 miesiące.

Więcej na temat zakupu działki budowlanej można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu/

 

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.