Strona głównaBudownictwoCo warto wiedzieć na temat kredytu na działkę pod budowę domu jednorodzinnego?

Co warto wiedzieć na temat kredytu na działkę pod budowę domu jednorodzinnego?

Jeśli planujesz podjąć się budowy domu jednorodzinnego to z dużą dozą prawdopodobieństwa poszukujesz informacji o kredycie na budowę oraz na zakup działki.  Nie da się ukryć, że większość inwestycji w sektorze domów jednorodzinnych jest wykonywana z pomocą zewnętrznego finansowania w postaci kredytu. Nie da się również ukryć, że banki coraz bardziej zaostrzają zasady przyznawania kredytów co sprawia, że inwestycja w budowę domu wiąże się z większą barierą wejścia. W niniejszym krótkim artykule sygnalizujemy o jakich zagadnieniach warto pamiętać, rozpatrując zaciągnięcie kredytu na zakup działki.  

Zakup działki na kredyt

Banki udzielają kredytu na zakup działki, jednak podchodzą do tego dużo ostrożniej niż do zakupu mieszkania. W efekcie do zakupu działki może być wymagana większa zdolność kredytowa. Warto mieć to na uwadze przymierzając się do wzięcia kredytu. Najlepiej zdolność kredytową posprawdzać w kilku różnych placówkach bankowych oraz ponownie wykonać to samo z doradcą kredytowym.

Warto mieć na uwadze, że ubieganie się o kredyt wymaga wynajęcia rzeczoznawcy, który dokona wyceny działki. Z reguły dokonanie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego wiąże się z poniesieniem kosztu w wysokości około 400-500zł

Temat, który szczególnie interesuje przyszłych kredytobiorców to wysokość wkładu własnego. W tym aspekcie należy się spodziewać konieczności wkładu na poziomie 20%. Jedynie nieliczne oferty pozwalają na niższy wkład własny. Zgodnie z aktualnym prawem najmniejszy wkład własny to 10%, jednak w praktyce przy zaciąganiu kredytu na budowę domu coraz więcej banków wymaga nawet 20% lub 30%.

Ile czasu jest potrzebne na przyznanie kredytu?

Jeśli planujesz szybką budowę domu to musisz uzbroić się w cierpliwość. Po wizycie w banku dowiesz się jakie dokumenty są wymagane do przyznania kredytu (między innymi wypis i wyrys z rejestru gruntów, numer księgi wieczystej, podstawa nabycia działki, warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego itd.). Lista dokumentów oczywiście może się różnić w zależności od wymagań poszczególnych banków.  Po skompletowaniu dokumentów można złożyć wniosek o kredyt. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku powinien wynosić około miesiąca, aczkolwiek czasami trwa dłużej. Ponadto niejednokrotnie skompletowanie dokumentów wymaga czasu w związku z czym na pozyskanie funduszy z kredytu najlepiej zabezpieczyć co najmniej 2-3 miesiące.

Więcej na temat zakupu działki budowlanej można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu/

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne