Zalanie budynku z reguły jest niemiłą niespodzianką, która niestety może przytrafić się każdemu z nas. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest z awaria rury, powódź lub niespodziewane zalanie przez sąsiada. Niezależnie od przyczyny należy przejść do działań w celu zminimalizowania ewentualnych szkód. Podstawą do przywrócenia budynku do poprzedniej użyteczności jest pozbycie się nadmiaru wilgoci. W niniejszym artykule odpowiadamy na tytułowe pytanie – jak poradzić sobie z osuszaniem po zalaniu?
Pierwsze kroki po zalaniu
Na pewno ważny jest czas reakcji. Czym szybciej zabierzemy się za usuwanie skutków wilgoci tym lepiej. Chociażby z tego powodu, że zapobiegniemy rozwojowi grzybów i pleśni dla których zawilgocona ściana jest idealnym środowiskiem do rozwoju. Najlepiej w pierwszym kroku otworzyć okna oraz wynieść meble oraz wszelkie inne przedmioty, które uległy zawilgoceniu. W następnym kroku trzeba zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy specjalizującej się w osuszaniu.
Pomoc specjalistycznej firmy w osuszaniu budynku
Następnie przeprowadzane są oględziny na podstawie, których przygotowywana jest strategia walki z wilgocią. Specjalistyczna firma wykonująca osuszanie po zalaniu z reguły jest w stanie w przygotować plan na kompleksowe podejście do osuszenia budynku. Wykonywana jest restytucja budynku oraz dezynfekcja pozwalająca pozbyć się ewentualnego zagrzybienia lub pleśni. Ponadto, bardzo często osuszaniu budynku towarzyszą dodatkowe usługi takie jak odzysk danych z urządzeń elektronicznych, osuszanie dokumentów papierowych, restytucja maszyn i urządzeń oraz inne tak zwane prace odtworzeniowe.
Podstawą oczywiście jest odpompowanie wody zalegającej po zalaniu oraz wybór odpowiedniej metody osuszania. Między innymi można osuszyć budynek za pomocą absorpcji (wykorzystanie specjalnych wkładów z chłonnym granulatem) lub za pomocą osuszania kondensacyjnego (wpompowywanie ciepłego, bardzo suchego powietrza). Jest też co najmniej, kilka metod alternatywnych (między innymi wykorzystanie fal mikrofalowych). Wybranie odpowiedniej metody osuszania ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia budynku do dawnej użyteczności.