Strona głównaUncategorizedJak efektywnie wspierać domowy budżet

Jak efektywnie wspierać domowy budżet

Wysoka inflacja, wzrost cen, niestabilna sytuacja na rynku pracy – to tylko niektóre elementy wpływające na domowe budżety. Gospodarowanie finansami osobistymi w tak trudnych czasach nie jest proste. Dlatego warto poszukiwać skutecznych sposobów nie tylko jak rozsądnie wydawać, ale też jak oszczędzać pieniądze.

Budżety domowe Polaków

Poszukując skutecznych sposobów na efektywne zarządzanie budżetem domowym, warto mieć świadomość jakie kwoty brać pod uwagę. Oczywiście wysokość miesięcznych zarobków i wydatków to sprawa indywidualna każdej rodziny. Jak jednak wskazuje GUS, w 2022 r. przeciętny dochód na osobę w Polsce wyniósł 2250 zł miesięcznie, a wysokość miesięcznych wydatków 1475 zł[i]. Już te dane jasno wskazują, że codzienne wydatki stanowią ponad połowę budżetu, jakim dysponują Polacy. Tym bardziej należy zachować zdrowy rozsądek w zarządzaniu domowymi finansami. Szczególnie, kiedy na utrzymaniu ma się potomstwo, które wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych np. z edukacją, leczeniem.

Jak oszczędzać pieniądze? Monitoring wydatków

Aby móc mówić o efektywnym zarządzaniu budżetem domowym, trzeba znać nie tylko wysokość ponoszonych wydatków, ale również ich cele. Często się okazuje, że część wydatków nie jest konieczna, a wynika z przyzwyczajenia czy działania pod wpływem impulsu. Wiele osób ma wrażenie, że pieniądze przepływają im przez palce i znikają nie wiadomo gdzie. Prowadzenie skrupulatnego rejestru nawet najmniejszych wydatków pomoże określić te niepotrzebne, z których można zrezygnować. Aby ta metoda zadziałała w kontekście domowego budżetu, konieczne jest monitorowanie wydatków wszystkich członków rodziny korzystających z domowych finansów.

Analiza kosztów też pomocna

Zorientowanie w codziennych wydatkach pozwoli też wychwycić te, na których można oszczędzić. Chodzi tu nie tylko o rezygnację z tych, które są wynikiem rozrzutności, ale również takie, których zmiana pozwoli na  domowego budżetu. W tym celu warto przeanalizować chociażby plany taryfowe telefonów komórkowych członków rodziny, oferty usług telewizyjnych czy internetowych, oferty dostawców energii elektrycznej. Często jest tak, że korzystamy z danej oferty od lat, a zmiana na nową przyniosłaby spore oszczędności.  Może też się okazać, że któraś z usług nie jest nam potrzebna, a rezygnacja z niej będzie skutecznym sposobem na to jak oszczędzać pieniądze.

Przegląd kosztów pozwoli też wychwycić te, z których łatwo można zrezygnować.  Przykładowo: rezygnacja z lunchów na mieście na rzecz posiłków domowych to oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych w tygodniu. Zakup biletów rodzinnych na wydarzenia kulturalne czy do parków rozrywki zamiast pojedynczych wejściówek pozwoli zaoszczędzić niekiedy nawet kilkadziesiąt złotych. Rezygnacja z samochodu na rzecz spaceru czy roweru to też dodatkowe oszczędności.

Weryfikacja zadłużeń

Część osób nie zdaje sobie sprawy, że dużym obciążeniem domowego budżetu są nieuregulowane zobowiązania finansowe. Zaległy mandat, nieopłacona faktura za media czy zaległa rata chwilówki narażają budżet rodzinny na dodatkowe koszty związane z naliczaniem odsetek czy wysyłaniem monitów. Sprawdź, czy nie masz takich zaległych zobowiązań, a jeśli tak, to postaraj się spłacić je jak najszybciej. Jeśli zadłużenia są poza Twoimi możliwościami spłaty, skontaktuj się wierzycielem w celu ustalenia nowego harmonogramu.

Szukając sposobów, jak oszczędzać pieniądze, sprawdź też ewentualne zadłużenia na kartach kredytowych czy liniach debetowych członków rodziny. Czasem zaległość w spłacie tych zobowiązań wynika z przeoczenia, a nieuregulowane generują dodatkowe koszty. Sama opłata za debet na koncie też bywa wysoka. Sprawdź, czy nie lepiej pozostać tylko przy karcie kredytowej.

Małymi krokami do dużego celu

Jak widzisz, żeby zaoszczędzić i wesprzeć domowy budżet, nie potrzebujesz podejmowania skomplikowanych decyzji finansowych. Zorientowanie we własnych wydatkach, zobowiązaniach i comiesięczne planowanie budżetu pozwoli Ci odkryć skuteczne sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze każdego dnia. I chociaż efekty mogą być niewidoczne od razu – chociażby ze względu na okresy wypowiedzenia niektórych umów na niepotrzebne usługi – to w skali kilku miesięcy wysokość zaoszczędzonej kwoty będzie zauważalna.

[i] GUS, Sytuacja gospodarstw domowych w 2022 r. w świetle badania budżetów gospodarstw domowychhttps://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/sytuacja-gospodarstw-domowych-w-2022-r-w-swietle-badania-budzetow-gospodarstw-domowych,3,22.html

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne