Strona głównaBudownictwoImpregnacja więźby dachowej

Impregnacja więźby dachowej

Jednym z etapów zakładania dachu jest zabezpieczenie więźby dachowej. Najczęściej taka sytuacja występuje w sytuacji gdy więźba jest wykonana z tarcicy iglastej. Oczywiście inne gatunki drzewa  również wymagają impregnowania.  W tym artykule opisujemy jak powinno przebiegać impregnowanie drewna. Wymieniamy kilka dostępnych na rynku metod. Jeśli jesteś w trakcie lub jeszcze przed położeniem nowego dachu to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Powszechnie stosowanym materiałem służącym do budowy więźby dachowej jest tarcica sosnowa lub świerkowa. Materiał ten dobrze się sprawdza w roli materiału do budowy dachu. Jednocześnie charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Jednak ma też swoje minusy. Tymi o których zdecydowanie trzeba pamiętać jest duża podatność na korozję biologiczną oraz ogień. 

Jakie metody mamy do wyboru? Po pierwsze zwykłe malowanie lub bardziej rekomendowane malowanie natryskowe. Do impregnacji wykorzystuje się preparaty solne. Przystępując do malowania należy pamiętać o tym by drewno było suche i odtłuszczone. 

Jeśli bardzo nam zależy na jakości wykonanej impregnacji, alternatywą do malowania jest kąpiel w impregnacie do drewna. Ten sposób impregnacji drewna wymaga co najmniej kilku dni. 

Oczywiście można także kupić drewno, które jeszcze w tartaku jest impregnowane. Natomiast w tym przypadku warto dokładnie dopilnować tego by poziom impregnacji był odpowiednio wysoki. Wiele tartaków oferuje impregnacje pod wysokim ciśnieniem, która może być stosowana przy drewnie o wilgotności przekraczającym nawet 30%. Impregnacja w tym przypadku jest wykonywana w zaledwie kilka godzin. 

Dla entuzjastów ekologicznych rozwiązań istnieje możliwość wykorzystania suszenia komorowego. Proces ten polega na suszeniu drewna przez kilka – kilkanaście godzin w  pomieszczeniach z wysoką temperatura (nawet ponad 70 stopni celsjusza). 

Impregnacja więźby dachowej to zadanie, które jest z reguły wykonywane przez firmę dekarską, dlatego przystępując do tego zadania warto sprawdzić cennik usług dekarskich

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne