Wszyscy z nas w swoim życiu mieli do czynienia z różnego rodzaju klimatyzacją. Jest ona niezbędnym urządzeniem w większości punktów usługowych takich jak galerie handlowe, restauracje czy biura. Zapewnia nam optymalizację temperatury powietrza, szczególnie w okresie letnim, kiedy trudno jest nam zapanować nad nagrzaniem pomieszczeń. A czym klimatyzacja przemysłowa różni się od tej standardowej?
Jak działa klimatyzacja przemysłowa?
Idea klimatyzowania pomieszczeń powstała właśnie w punktach przemysłowych, gdzie pracownicy byli każdego dnia narażeni na bardzo wysokie temperatury. Powodowały one skoki ciśnienia oraz przegrzanie, które w efekcie mogło prowadzić do utraty zdrowia, a nawet śmierci. Na szczęście technologia zadbała również o tę gałąź gospodarki, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się komfortową temperaturą w każdej sytuacji.
Klimatyzacja przemysłowa różni się jednak znacznie od tej, która używana jest dziś w pomieszczeniach biurowych czy mieszkalnych. Ma na to wpływ przede wszystkim kierunek i cel produkcji. W zależności od tego, jakich materiałów używamy w procesie produkcyjnym oraz jaki ma być efekt końcowy będziemy musieli zapewnić inne parametry. Niektóre surowce będą potrzebowały wyższej, inne zaś niższej temperatury.
Dodatkowym, bardzo istotnym elementem działania klimatyzacji przemysłowej jest to, że pozwala utrzymać stałą temperaturę, jeżeli wymaga tego proces produkcji. Jeżeli potrzebujemy szybko ją zmienić, możemy w jednej chwili zapewnić cieplejsze lub chłodniejsze powietrze, w zależności od potrzeby. Ważny jest również aspekt czystości powietrza, które wychodzi do nas z klimatyzacji. Właśnie dlatego należy ją regularnie czyścić i serwisować.
Wydajność urządzenia jest zależna od takich czynników jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo mogą na nią wpływać nasłonecznienie i wiatr.
Klimatyzacja przemysłowa — montaż i serwisowanie
Im częściej klimatyzacja przemysłowa jest używana, tym większej ilości serwisów wymaga. Dla zdrowia i bezpieczeństwa powinniśmy bezwzględnie dbać o czystość urządzeń, które mają styczność z powietrzem, którym oddychamy. Znaczenie ma tutaj nie tylko temperatura powietrza, ale również grzyby i pleśnie, które wytwarzają się w klimatyzatorach, które nie są serwisowane. Docierają one do nas oraz osadzają się na produktach, które mają styczność z wypuszczanym przez filtr powietrzem.
Istotna jest również regularna wymiana filtrów, które mają za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń. Każdemu serwisowi klimatyzacji przemysłowej powinno również towarzyszyć odgrzybianie przy pomocy specjalnego preparatu. Podczas serwisowania można poprosić specjalistę o ustawienie naszych klimatyzatorów tak, aby pracowały dokładnie i z naciskiem na konkretne parametry.
Aby klimatyzacja odpowiedni działała i pracowała w prawidłowy sposób, musi zostać poprawnie zamontowana. W tym celu należy zatrudnić firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach i zamontuje urządzenia zgodnie z ich przeznaczeniem. Zapobiegnie to również różnego rodzaju wyciekom oraz usterkom, które mogą wystąpić, jeżeli nie wykonamy poprawnego montażu.
Funkcjonalność klimatyzatora przemysłowego
Klimatyzacja przemysłowa ma zdecydowanie większe możliwości pracy niż ta, którą znamy z pomieszczeń, np. biurowych. Pracuje ona z dużo większą mocą i często jest nastawiona na długotrwałe tryby pracy. Jest również skonstruowana tak, aby mogła pracować w trudnych warunkach, np. przy mocno zanieczyszczonym powietrzu. Procesy produkcyjne wymagają gotowości praktycznie przez całą dobę. Właśnie do takiej pracy przeznaczona jest klimatyzacja przemysłowa.
Klimatyzatory przemysłowe posiadają dużą moc chłodzenia, dlatego świetnie radzą sobie w tych dziedzinach, w których praca odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Dodatkowo posiadają one funkcję wykorzystywania powietrza z zewnątrz, jeżeli okazuje się, że jest ono chłodniejsze niż to, którego potrzebujemy u siebie.